NIDA.pl
poniedziałek, 21.01.2019
english version
RAJSKI OGRÓD
Karta rabatowa
Wiedza kluczem do sukcesu
PARTNERZY I SPONSORZY
pafw
FWW
Garncarska Wioska
ban spółdzielczy
Akademia
WMARR
Batory
ASHOKA
NFL
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Instytut
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
WFOs
LGD
PUP Nidzica
Jesteś tutaj: / Aktualności
Aktualności
PRZEWODNICZĄCY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO GOŚCIEM FUNDACJI NIDA
PRZEWODNICZĄCY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, PROFESOR JERZY BUZEK GOŚCIEM FUNDACJI NIDA I NIDZICKIEGO FUNDUSZU LOKALNEGO, „GARNCARSKIEJ WIOSKI”

8 sierpnia Nidzicki Fundusz lokalnych świętował 10-lecie, a Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA 15-lecie swojej działalności. Na spotkanie jubileuszowe ze współpracującymi organizacjami i darczyńcami przybył niezwykły Gość – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Wizyta w „Garncarskiej Wiosce” była pierwszym w Polsce lokalnym spotkaniem po wyborze byłego polskiego premiera i parlamentarzysty europejskiego na stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Szczególnego Gościa gorąco, z owacją na stojąco, powitało kilkaset osób -  przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy, członkowie funduszy lokalnych, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, darczyńcy funduszu, przedsiębiorcy.

W wystąpieniu skierowanym do uczestników spotkania prof. J. Buzek podkreślił rolę lokalnego zaangażowania obywateli w rozwiązywanie problemów i potrzeb mieszkańców. Rolę takich lokalnych liderów w swoich środowiskach pełnią fundusze lokalne, które łączą środowisko darczyńców i aktywnych obywateli i są animatorami budowania dobra wspólnego w społecznościach.

Prof. Jerzy Buzek podkreślił, jak ważne dla rozwoju Polski, dla rozwoju Europy są społeczne inicjatywy i lokalna współpraca. Takie zaangażowanie w lokalny rozwój jest dzisiaj wyrazem patriotyzmu. Prof. Buzek mówił, że będąc Szefem Parlamentu Europejskiego, będzie lobował  na rzecz stowarzyszeń i fundacji.  „W Unii Europejskiej chcemy, żeby to była Unia obywateli, a nie Unia elit. Taką Unię chcemy tworzyć dlatego tu dzisiaj jestem" – skonkludował Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Prof. Jerzy Buzek  pełni także funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji Konkurs Pro Publico Bono. Podczas spotkania wspólnie z prof. Antonim Kamińskim, członkiem Kapituły Konkursu PPB, wręczyli Fundacji Nida dyplom nagrody głównej jubileuszowego Konkursu na Najlepsze Dzieło Obywatelskie. Fundacja otrzymała nagrodę za całokształt działalności urzeczywistniającej we wspólnocie lokalnej ideał samorządności obywatelskiej.

Konkurs, w ramach którego nagradzane są inicjatywy polskich organizacji pozarządowych, finansowany jest przez Polsko–Amerykańską Fundację Wolności

Gorąco powitanym gościem spotkania był także Aleksander Milinkiewicz, były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi, przyjaciel Fundacji NIDA i Nidzickiego Funduszu Lokalnego, który mówił o potrzebie rozwijania i wspierania aktywności mieszkańców w budowie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i w Białorusi.

pełna lista aktualności
ASHOKA
  
RSWI
  
KSFP
  
PARP
  
2006 - 2019 © Nidzicka Fundacja Rozwoju "NIDA"; wszelkie prawa zastrzeżone CMS by WEB interface